top of page

כל אחד יכול: כך תכינו לבד קיר תמונות מעוצב DIY

פעמים רבות מגיע הרגע בו אנו חשים בצורך לרענן את החלל או להוסיף נגיעה עיצובית עם אמירה אישית. עם זאת, לא תמיד באפשרותנו להשקיע סכומי כסף גדולים או שיש רצון לעשות משהו ייחודי, כזה שלא נפגוש גם בבתים אחרים. מאמר זה בא להדריך אתכם צעד אחר צעד, עם הסברים פשוטים ועצות מעשיות, כיצד לעשות קיר תמונות DIY.

ראשית, מומלץ להחליט על נושא מרכזי עבור קיר התמונות ועל פלטת צבעים איתה נעבוד. החלטה זו חשובה כיוון שהיא תעזור לנו לעצב את התמונות השונות באופן שישתלבו האחת בשנייה בצורה הרמונית, אסתטית ונעימה לעין.
נושא מרכזי יכול לעסוק בכל דבר המעניין אתכם: עולם החי, מבנים אדריכליים, עולם הצומח (עלים, פרחים, עצים), מוטיבים של ים (האהובים עלי במיוחד ומוצגים כאן כדוגמא), דמויות כלשהן וכן הלאה. הרשימה היא אין סופית, עד להיכן שדמיונכם לוקח אתכם.

 

שלב ראשון: הצטיידות

לאחר שבחרנו את המסגרת העיצובית הכללית, נצטייד בכמה פריטים פשוטים:

 1. משטח עבודה מעץ. ניתן להשיג באתרי בנייה או באזורי פריקה וטעינה של סחורה כאלו שנפגעו ואינם בשימוש. חשוב לוודא לפני מול האחראי במקום כי המשטח איננו בשימוש וכי איננו לוקחים סתם ציוד שאינו שלנו.

 2. פחית צבע ומברשת. ניתן לקנות צבע מיוחד לעץ אבל גם צבע קירות רגיל יכול לעשות את העבודה. אני ממליצה לבחור בלבן או בצבע רגוע ובהיר אחר, כדי שהרקע לא יתחרה בציור.

 3. דבק. ניתן להשתמש בדבק מיוחד לבדים, אך גם דבק פלסטי לבן רגיל יתאים (אם כי הוא פחות נוח לעבודה. קחו בחשבון).

 4. בדים: בהתאם לפלטת הצבעים שבחרנו, נבחר אוסף בדים. ניתן להשתמש גם בשאריות בדים שמסתובבות בבית, או מבגדים ישנים שאין לנו בהם כבר שימוש. היום ניתן לקנות בחנויות יצירה "סדרות" בדים אשר מותאמות זו לזו מבחינה עיצובית.

 5. משולש תלייה לתמונות.

שלב שני: תכנון תאורטי  

תכנון מקדים של לוח התמונות יעזור לנו לעצב את הקיר באופן שמתאים לגודל הקיר ולפרופורציות שלו, ומשלב בצורה טובה את התמונות שאנחנו רוצים לשים על לוחות העץ.

 1. מדדו את עוביה של קורת עץ בודדת במשטח העץ. עובי זה יכתיב לכם את גודל התמונות.

 2. סרטטו את הקיר (בפרופורציות הנכונות, רק מוקטן יותר. נניח כל מטר במציאות יהיה 10 ס"מ בדף).

 3. סרטטו את פריסת התמונות על גבי הקיר (אל תשכחו לעבוד עם יחידות המידה של קורת העץ שמדדתם). לא הכל חייב להיות אחיד ומיושר, אבל קחו בחשבון שכן כדאי להכניס קצת סדר, אפילו חלקי, כי העין האנושית נוטה לייחס אסתטיקה לדברים מסודרים: קווים שמתיישרים, מרווחים שווים וכו'.
  בתמונה כאן הצגנו דוגמא לסידור הלוחות על הקיר שמסורטטת בתוכנה אדריכלית. אבל גם עם נייר, עיפרון וסרגל, ניתן להשיג את אותה תוצאה. הקפידו להכניס מידות כדי שתוכלו אחר כך ליישם זאת בקלות בבואכם לתלות את התמונות על הקיר.

 4. תכננו איזו תמונה תרצו למקם על כל לוח.

שלב שלישי: בחירת תמונות

לאחר שארגנתם את פריסת הלוחות על הקיר, הגיע השלב לבחור את התמונות שיופיעו עליהם. הנושא שבחרתם לקיר התמונות יעזור לכם להתמקד בבחירת האימגי'ים.

אז איך מעצבים את התמונות מבלי לדעת לצייר? מאוד פשוט: נעזר באינטרנט. הקלידו את שם התמונה שאתם רוצים לשים על הקיר, רצוי באנגלית. הוסיפו למילות החיפוש את המילה ICON (או אייקון, אם חיפשתם בעברית). הוספת מילה זו תעזור לכם למצוא תמונות כלליות ובקווים פשוטים, אשר יותר יתאימו ליישום על לוחות העץ.
זאת אחת התמונות שמצאנו כשהקלדנו את מילות החיפוש  SEAHOURSE+ICON:

שלב רביעי: מפשילים שרוולים

אחרי שסיימנו עם עבודות התכנון המקדים, מגיע שלב הביצוע:

 1. פרקו את משטח העץ ונסרו את החלקים בהתאם לגדלים שבחרתם בפריסת התמונות שהכנתם.

 2. חברו את לוחות העץ זה לזה ליצירת משטחי התמונות שתכננם. לשם כך ניתן להניח שני לוחות עץ בחלק האחורי ולחבר את הלוחות אליו. יותר מאוחר, כשנתלה את התמונות, הוא גם ייצור מרחק של התמונות מהקיר מה שיוסיף עוד טאצ' עיצובי מעניין.

 3. צבעו את הלוחות בצבע לבן וחכו שיתייבש היטב. ניתן ליישם מספר שכבות, בהתאם למראה שאתם רוצים לקבל. לא כדאי לאטום את הלוחות לגמרי עם הצבע, כדאי להשאיר קצת מראה מחוספס וכפרי לתמונות: לרוב שכבה או שתיים של צבע יספיקו.

 4. הדפיסו את התמונות שמצאתם באינטרנט בגדלים המתאימים, בהתאם ללוחות העץ. אם הדפסתם על דפי A4 יתכן ותצטרכו בחלק מהמקרים לחבר שני דפים.

 5. הדביקו קולאז של הבדים על גבי החלק האחורי של הדף. ניתן להשתמש גם בבד אחד בלבד, או בכל ארגון אחר של הבדים שתבחרו. לכו עם הדמיון שלכם ואל תחששו להעיז.

 6. לאחר שהדבק יבש, הפכו את הדף וגזרו את התמונה.

 7. הדביקו את התמונה על גבי לוחות העץ.

 8. מקמו אביזר לתליה בחלק האחורי של הלוחות: אם בחרתם במשולש תליה אחד, יש לוודא שהוא ממוקם במרכז הכובד של הלוח, אחרת הוא תמיד ישב עקום על הקיר. אם בחרתם בשני משולשים וודאו שהן ממוקמים בקו אופקי אחד ביחס לשני. ניתן גם לחבר חוט תלייה או לקדוח חור במרכז (גם כאן, יש לוודא שהחור נמצא במרכז הכובד).

 9. מדדו בזהירות וסמנו את נקודות התליה של התמונות על הקיר. יש לקחת בחשבון שאת המסמר נשים ביחס לנקודה שבה התמונה נתלית על הקיר (מרכז החוט והגובה שלו ביחס לתמונה/ אם בחרנו בשני משולשים אז המרחק הנכון בניהם והגובה שלהם ביחס לתמונה וכו')

מזל טוב! יש לכם קיר תמונות שהוא גם ייחודי לכם, וגם מקור לגאווה - עשיתם זאת בעצמכם!

bottom of page